Podróże pociągiem to wciąż jeden z najlepszych, ale nie najtańszych, sposobów podróżowania po Polsce. Polskie Koleje Państwowe to jedyny przewoźnik, który obsługuje pociągi w naszym kraju.

Na temat PKP narosło wiele mitów, które nie zawsze są prawdą lub też nie są już aktualne. Jak dziś wyglądają podróże pociągami i jakie są ich plusy oraz minusy? O tym w poniższych paragrafach.

Zacznijmy od tych pozytywnych aspektów podróżowania pociągami. Po pierwsze, podróżując PKP do dyspozycji mamy rozmaite zniżki oraz ulgi. Najpopularniejszą zniżką jest zniżka studencka dla osób do 26 roku życia, ale mamy też zniżki dla emerytów, osób niepełnosprawnych i dzieci.

Dzięki nim, ceny biletów są naprawdę korzystne i konkurencyjne do na przykład autobusów FlixBus. Dodatkowym benefitem podczas podróży pociągiem jest dostęp do wagonu barowego, w którym można zjeść ciepły posiłek i napić się kawy lub herbaty, a także dostęp do wygodnej toalety. PKP poszło również „z duchem czasu” i obecnie oferuje możliwość zakupu biletów przez Internet za pomocą karty debetowej.

Ale to nie wszystko! Gdy konduktor sprawdza bilety, można pokazać mu bilet z kodem QR w formie elektronicznej, czyli na telefonie. Jest to duże ułatwienie, ponieważ zamiast stać w długich kolejkach do kas na dworcu, bilet można kupić w ciągu 2 minut.

Skoro wiemy już, jakie są dobre aspekty podróży PKP, przyjrzyjmy się tym negatywnym. Nie jest ich zbyt wiele, ale tak jak ze wszystkim, tak i tu istnieją minusy. PKP słynne było w przeszłości z wielogodzinnych opóźnień. Obecnie, pociągi jeżdżą przeważnie dość punktualnie, jednakże opóźnienia oczywiście czasem się zdarzają.

Kolejnym minusem jest także ilość podróżnych. Jeżeli bilety kupuje się na ostatnią chwilę, są sytuacje, w których nie gwarantowane jest miejsce siedzące. W praktyce oznacza to, że 5-godziną podróż możesz stać na korytarzu między przedziałami… Są to rzadkie sytuacje, jednakże zanim kupisz bilet na pociąg – warto wziąć je pod uwagę.