Mówi się, że trzeba liczyć na siebie. Zgodnie z tym powiedzeniem, najlepszym środkiem transportu w Polsce byłby Twój własny samochód. Jednakże samochody często stoją w korkach i wcale nie są ani najtańszym, ani najszybszym sposobem poruszania się po Polsce. Co zatem jest? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym paragrafie!

Naszym zdaniem, najlepszym sposobem poruszania się po Polsce jest… pociąg! Dlaczego? Ponieważ jest tani, wygodny i zazwyczaj jest też na czas. Do wyboru w Polsce jest kilka rodzajów pociągów: ekspresowy, międzymiastowy, czyli Intercity, pospieszny i lokalny. Wszystkie te pociągi są własnością Polskich Kolei Państwowych, czyli PKP.

Jeżeli potrzebujesz przemieścić się pomiędzy dwoma dużymi miastami, polecamy wziąć pociąg typu Intercity. Nie będziesz mieć przesiadek, a i czas podróży w Intercity jest dość przyzwoity! Jeżeli zależy Ci na czasie, pociąg ekspresowy zostanie Twoim najlepszym przyjacielem. Dzięki Pendolino pokonasz trasę Kraków-Gdańsk w niecałe 5 godzin. A przecież będziesz jechać przez prawie całą Polskę! Jedynym minusem tej opcji jest bardzo drogi bilet.

Chyba, że jesteś studentem lub emerytem – wtedy bilety kupisz aż o 50 procent taniej. Pociągi lokalne są wolne i zatrzymują się na każdej mijanej przez siebie stacji, natomiast ich siatka połączeń jest bardzo gęsta – co jest ich wielkim plusem.

Koniecznie uważaj na podróżowanie za pomocą pociągów w czasie wakacji, tak więc od lipca do sierpnia. W tym sezonie pociągi obsługujące wakacyjne trasy, takie jak Trójmiasto, Zakopane czy Mazury, są szczególnie oblegane. Wtedy pamiętaj, aby kupować bilet z dużym wyprzedzeniem – nawet i miesięcznym! Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ty i Twoja rodzina dostaniecie miejsca siedzące.

Podróżując w nocy, pamiętaj o kupnie miejsca w przedziale sypialnym. Twoja podróż będzie dzięki temu komfortowa, a Ty będziesz bezpieczny. Przedział ten bowiem można zamknąć na klucz, tak więc gdy Ty będziesz spał, Twój bagaż nie będzie narażony na kradzież.