Poruszanie się po Polsce za pomocą polskich środków lokomocji może być bardzo stresujące. Jak zatem bez zbędnego stresu wybrać się w podróż po tym pięknym kraju? Oto kilka wskazówek.

Po pierwsze, jeżeli nie wiesz, jaki środek transportu wybrać, wybierz pociąg. Istnieje kilka rodzajów pociągów, jakie operują w Polsce (natomiast jest tylko jeden przewoźnik – PKP, czyli Polskie Koleje Państwowe). Są to pociągi lokalne, pociągi Intercity i pociągi ekspresowe. Najlepszym wyborem są pociągi Intercity. Operują one pomiędzy dużymi miastami, są szybkie, wygodne, a bilety nie kosztują tam fortuny.

Po drugie, nie przeraź się widokiem stacji kolejowych w mniejszych miejscowościach! Jeżeli wybierzesz pociąg lokalny, będzie on zatrzymywał się na każdej stacji, przez którą przejedzie. Mniejsze stacje przeważnie nie będą miały sklepów ani kawiarni. Będą miały natomiast kasę biletową, w której można kupić bilet na pociąg. Ale uwaga! Kasa ta otwiera się tylko kilka minut przed nadjeżdżającym pociągiem.

Po trzecie, zdziwić Cię może ilość operatorów autobusów, zarówno tych długodystansowych, jak i krótkodystansowych. Najpopularniejszym przewoźnikiem autobusowym w Polsce obecnie jest FlixBus, lecz operuje on tylko na trasach pomiędzy dużymi miastami. Jeżeli będziesz chciał dojechać do mniejszego miasteczka, nie będziesz mieć z tym żadnego problemu!

Musisz natomiast wziąć z dworca w większym mieście autobus lokalny. Jak kupić bilet na taki przejazd? Prawdopodobnie w kasie na dworcu. Tam też znajdziesz rozkład jazdy mniejszych przewoźników. Natomiast jeżeli akurat się spieszysz, bilet taki kupisz także u kierowcy. Ale uwaga! Kierowcy przyjmują tylko gotówkę.

Po czwarte, zawsze dbaj o swoje bezpieczeństwo. Niestety w Polsce, tak jak i w każdym kraju, można spotkać złodziei. Tak więc jeśli podróżujesz nocą, zawsze wybieraj wagon z przedziałami sypialnymi – i zawsze zamykaj się w nich na klucz.